روزهای عاشقی یک طلبه

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

روزهای عاشقی یک طلبه

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

روزهای عاشقی یک طلبه

بسم الله الرحمن الرحیم طلبه شدم ، نه به اجبار و نه به طمع ، به عشق و علاقه ، و با توکل بر خدای متعال قدم در این راه گذاشتم. .............. محور طلبگی جز عشق چیزی نیست ............... عشق به دو چیز : عشق به خدا و عشق به خدمت ....................... عاشق بودن باعث میشه که ادم کارهای عجیبی کنه ، و اتفاقات خاصی رقم بخوره. ................. این که یه نفر از یه خانواده ی نسبتا پولدار و سرشناس تصمیم بگیره طلبه بشه برا خودش حکایت ها داره ............. اینحا از روزهای زندگی ام مینویسم..... بنای اینجا بر تایید کامنت ها هست اما قانون اصلی اینه که من هر کامنتی رو صلاح بدونم تایید میکنم. پس همیشه احتمالش هست که کامنتی عمومی نشه و فقط خودم بخونم.

آخرین مطالب

مستحق اگه واقعی باشه+ طلبه ها در مدارس

چهارشنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۰۰ ب.ظ

گاهی ادمبه بعضی ها کمک میکنه و واقعا احساس میکنه که خدا یه درهای رو به روی ادم باز میکنه. من این حس رو خیلی خیلی نزدیک چند بار لمس کردم. یکی از موارد همین روزهای اخیر بود. اول من خودم مطمئن نبودم که ایشون واقعا نیازمند هست اما خب بااینکه خودم چندان پولی تو جیبم نبود اما سعی کردم به اون بنده خدا کمک کنم. بعدش حس خیلی خیلی خوبی داشتم و احساس کردم یه دعای خیری منو همراهی میکنه.

در دوره های قبل حضور روحانیون در مدارس راحت تر بود. در دولت تدبیر و امید چنین به نظر میرسه که حضور روحانیون در مدارس در ایام تبلیغی محرم ، کمی با اما و اگر مواجه هست.

سال قبل هم سخت گیری هایی کردند. گفتم شاید بخاطر ایام انتخابات باشه. اما گویا نه. مساله این نیست. اخه یه طلبه تو یه مدرسه ابتدایی یا راهنمایی میخاد چی بگه جز چند تا مساله شرعی و چند تا مشاوره و کمی یاد مظلومیت امام حسین علیه السلام و سفارش به نماز و حجاب و ... . ؟

دولت به جای اینکه حضورروحانیون رو در مدارس اسان کنه و حتی خودش دعوت کنه از طلبه ها که به مدارس برن و ارتباط بین دانش اموز و طلبه ایجاد کنه بر عکس گاهی سنگ اندازی هایی هم میکنند.

الان در کل مدارس شهری به بزرگی قم حدودا 5 تا طلبه در ایام محرم به مدارس فرستاده میشوند. بعلاوه جمع محدود دیگری. اما چند نفر برای حضور در مدارس متقاضی هستند ؟ بالای بیست نفر فقط طلبه متخصص کار با کودک و نوجوان ثبت نام کردند !!!

خب حالا اموزش پرورش میمرد اگر این بیست نفر رو تقسیم بندی میکرد هر کدوم به مناطق مشخصی میرفتند ؟

قبلا بهانه داشتند که ای بابا درسامون عقبه. امسال انتخاباته . فصل امتحاناته و و و و و و .

حالا خدا رو شکر این بهانه ها هم امسال نیست.

پ ن : روح سست دین بودن ، و بی اهمیتی به ترویج دین و بی انگیزگی افت بزرگیه.

مدیران نه اینکه بی دین باشند اما حال و حوصله کار اضافه بر مقدار کار روزانه خودشون رو ندارند. اینم اضافه کنید بهش.

 • *حاج آقا*

نظرات  (۱۴)

 • مامان طهورا
 • حاج اقا این اوضاع شاید مخصوص قم باشه

  در حالی که من خودم از پارساله دارم به عنوان روحانی مبلغ کار میکنم در مدارس
  البته زیر نظر موسسه نسیم رویش هستیم
  خیلی هم تعدادمون زیاده و گاهی تو یک مدرسه ۳ نفر طلبه میفرستن

  آموزش پرورش با موسسه خیلی همکاری میکنه.
  به سرعت برامون معرفی نامه صادر میکنه و مدیران هم اغلب همکاری میکنن

  سر کلاس ها میریم تک تک... درس هدیه های آسمانی شون رو تدریس میکنیم..
  تو مناسبت ها برنامه داریم برای کل مدرسه و ...
  این عدم حضور فقط مختص به الان نیست...من هیچ وقت یاد ندارم که روحانی به مدرسه ما امده باشه و سخنرانی کنه.
  فقط امام جماعت داشتیم که فقط نماز میخوند و میرفت،چون تعداد بچه ها کم بود نمیخواست بیاد،معاون ما هم به اجبار هر روز دوتا کلاس رو مجبور میکرد بریم نماز
  حضور و غیاب میکرد و اگر کسی نمیرفت نمره انضباط کم میکرد
  شما فکر می کنید که چند درصد از دانش اموزان واقعا دلشون می خواد که بیان سر کلاس و حرفهای شما بشوند.
  چند درصدشون بخاطر فرار کردن از کلاس درس میان و چنددرصد شون بخاطر خنده و مسخره بازی؟
  شما اگه واقعا می خواین ببین که چقدر مردم به شما علاقه دارند کلاسهات ون رو بعد از ساعات درسی مدارس و به طور اختیاری بذارین.
  پاسخ:
  یه عمریه تو روستاها و نقاط دور افتاده گرفته تا شهر و ... رفتیم و چرخیدیم. دیگه از ادرس خونمون بهتر دانش اموزا رو میشناسیم.
  میخواستم واسه صندلی داغ 1 نظر بزارم که نظرات رو بسته بودید.
  پاسخ:
  ممنون.
  شاید نمیتونن پول بدن بودجه ندارن البته نمیدونم شما پول میگیرین یا فی سبیل الله میرین.شایدم متقاضی مدارس زیاده.بالاخره مدرسه راحت تر از روستاست.
  پاسخ:
  تازه یه پول هم میدیم.
 • گل همیشه بهار.
 • مینا خانوم عزیز من یادم میاد دو سه سال پیش به عنوان مبلغ مذهبی به راهنمایی و دبیرستان تیزهوشان میرفتم. معمولا چند تا کلاس بیکار بودن .معمولا بچه ها بیکاری رو دوست دارن ولی میومدن و هر کدوم دست منو سمت کلاس خودشون میکشوند. نمی خواستن من براشون احکام بگم یا راجبه توحید صحبت کنم. همین که کسی بود که به درد و دلاشون گوش میداد براشون غنیمت بود. متاسفانه جامعه امروز و مخصوصا بچه ها از فقدان عاطفی رنج میبرن این که حل شه بچه ها خودشون گرایش پیدا میکنن به دین . الان یه طوری تبلیغ شده که جوونا تمام مشکلاتشونو گرایش به دین میدونن
  امروز مجددا مجلس امریکا فروش هواپیما رو به ایران ممنوع کرد.
  شاید خیلی از مردم عادی ندانند اما شمایی که چندین کتاب چندصد صفحه ای تاریخی نوشتین، حتما می دونین که تحریم فروش هواپیما به ایران، اساسا ربطی به مسائل هسته ای نداشت و خیلی قبل تر اون اعمال شده بود.
  حالامن دوتا سوال تاریخی از شما داشتم.
  1- تحریم فروش هواپیما دقیقا از چه زمانی و به چه دلیلی از سوی امریکا اعمال شد.
  2- جناب اقای خمینی به واکنشی در همان زمان به این تحریم نشان دادند؟
  پاسخ:
  امام خمینی.
  بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد
  شما که گفتین طلبه ها پولدار نیستن از کجا میارید پول میدین؟
  در ضمن اگه واسه تبلیغ پول میدین و پول نمیگیرین درامدتون از کجاست؟ مخارج زندگیتون از کجا تامین میشه؟ شما که کار نمیکنید و عملا بیکار محسوب میشید
  پاسخ:
  نمیگم پول نمیگیریم . میگم حاضریم پول هم بدیم اما بریم تو مدارس .
  باز من یه سوال از شما پرسیدم که جواب اش رو بلد نبودین و شما جواب بی ربط نوشتین....
  اگه تایید نمی کردین سنگین تر بود ها.
  با این معلومات وسیع توون، جدا واسم جالب هست ک اسم اون کتاب های چندصد صفحه ای تاریخ تون رو بدونم. کتاب ها رو که برای گروه سنی کودکان که ننوشته اید انشالله.
  پاسخ:
  به قدر کافی ج داده شد. التماس دعای تفکر.
  مسیح علی نژاد هم تعریف می کرد وقتی توی مجلس در مورد حقوق ها و وام های کلان از یکی از نمایندگان سوال کرده بود. اون نماینده در جواب بهش گفته بود که خانم برو حجاب ات رو درست کن و گرنه به حراست معرفی ات می کنم.
  پاسخ:
  حالا این میشه دلیل ؟
  اولا قوم علی نژاد که فاسق هست معتبره ؟
  ثانیا : حالا یه نماینده به ایشون بگه حجابت رو درست کن حرف بدی زده ؟
  مثل اینکه کسی بره دانشگاه درس بخونه یه نفر به دانشجو بگه حجابت رو درست کن. عیبی داره ؟
  یه سوال ازتون دارم
  ممنون میشم جواب بدین
  شما غیر موعظه و تبلیغ شغلتون چیه؟ این کار رو که از روى عاشقى به خدا انجام میدین
  براى درامد و مخارج خانواده کار میکنید؟ مثلا برقکار هستین یا فن و صنعت خاصى بلد هستین؟
  پاسخ:
  طلبه ها با هم متفاوتند. بسته به این داره که در چه سطحی باشند.
  اگر بین پایه 1 تا 6 باشه خود حوزه کمتر از 200 تومن به اونایی که متاهل هستند حقوق میده. اگر خود طلبه اهل منبر رفتن بود و رفت تبلیغ دیگه هر چی مردم بهش بدن.
  پایه 7 تا 10 و ده به بعد نهایتا خود حوزه به اینها یه شهریه میده در حدود 400 تومن. به شرطی که متاهل باشند. اما بعضی ها تدریس در مدارس حوزوی هم دارند. تبلیغ هم میرودن و بعضی ها نویسنده و بعضی ها جذب دانشگاهها و بعضی قاضی و بعضی در مراکز دیگر مشغول کار میشوند. که البته اگر کسی در ادارات دولتی مشغول کار بشه شهریه حوزوی اون قطع میشه. طلبه ها ماه محرم صفر و ماهر رمضان ایام تابستان و ایام فاطمیه و ... ( کمتر یا بیشتر ) به تبلیغ میرن. تبلیغ معمولا با دعوت مردمی هست و نهادهای دولتی دخالتی ندارند. بله ممکنه یه سری همکاری های جزیی بکنند. اما اصلش یه کار مردمی هست. ما وقتی میریم تبلیغ کاری نداریم که مردم کمک مالی بکنند یا نه. ما به چشم وظیفه به این کار نگاه میکنیم. به هر سختی که باشه. و البته معروف هست که پول طلبگی برکت داره و واقعا همینطور هست. میبینید طلبه ها با همین شهریه نا چیز دارن بهتر از خیلی ها زندگی میکنند و خیلی ها با ده برابر همین پول نمیتونن زندگی شون رو بچرخونن.
 • گل همیشه بهار.
 • سلام حاج اقا. چقدر سرتون شلوغ شده. به لیلا خانوم بگید آبگوشتو بندازه سر گاز این هفته داریم میایم قم
  پاسخ:
  سلام. قدم بر چشم.
  شما غیر این فن و مهارتى بلد هستین؟
  یه فیلم نشون میداد که یه روحانى بود که برقکاره و هم کاراى برق ساختمون ها رو انجام میداد و هم بعد اینکه دوقلو گیرش اومد به خانمش خیلى کمک میکرد
  شما کار و شغل اصلیتون چیه؟ یا دوستان طلبه تون چه کاره هستن؟
  پاسخ:
  داشتن فنون مختلف هنر نیست . مهم اینه کخ اگر کسی اخوند شد تو اخوندی خودش وارد باشه. بعضی از مراکز حوزوی هستند که فقط دانشجویان اونجا میتونن ثبت نام کنن. مثل مدرسه علمیه معصومیه. هر سال تعداد زیادی از دانشجویان با هوش انصراف میدن و میان حوزه. اونها فنون دیگه هم بلد هستند. از چشم پزشکی گرفته تا ...
  مگه شما طلبه ها توی حوزه چه درسی می خونیدو چه تخصصی کسب می کنید که ادارات دولتی یا قوه قضاییه نیاز به استخدام شما داشته باشد؟
  مثلا یه طلبه با سواد حوزی دقیقا چه کاربردی در بانک، ایران خودرو، شهرداری ها یا دادگاه داره؟
  پاسخ:
  واقعا تعجب کردم. شما نمیدونید اصل قوانین قضایی باید و باید حتمااز مسیر علوم حوزوی تامین بشه ؟ قاضی باید مجتهد باشه و اگر در جایی قاضی مجتهد نیست بخاطر ناچاریه.
  این همه فلسفه عقاید ادبیات - حتی ادبیات فارسی - دانش حقوق و ... اینها از دل همین حوزه ها در امدن. امروز اثار فلسفی بو علی و ملا صدرا کجا تدریس میشه ؟ یا للعجب که اینقدر خبر نداریم که تو حوزه ها چی میخونن و چکار میکنن.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.