روزهای عاشقی یک طلبه

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

روزهای عاشقی یک طلبه

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

روزهای عاشقی یک طلبه

بسم الله الرحمن الرحیم طلبه شدم ، نه به اجبار و نه به طمع ، به عشق و علاقه ، و با توکل بر خدای متعال قدم در این راه گذاشتم. .............. محور طلبگی جز عشق چیزی نیست ............... عشق به دو چیز : عشق به خدا و عشق به خدمت ....................... عاشق بودن باعث میشه که ادم کارهای عجیبی کنه ، و اتفاقات خاصی رقم بخوره. ................. این که یه نفر از یه خانواده ی نسبتا پولدار و سرشناس تصمیم بگیره طلبه بشه برا خودش حکایت ها داره ............. اینحا از روزهای زندگی ام مینویسم..... بنای اینجا بر تایید کامنت ها هست اما قانون اصلی اینه که من هر کامنتی رو صلاح بدونم تایید میکنم. پس همیشه احتمالش هست که کامنتی عمومی نشه و فقط خودم بخونم.

محبوب ترین مطالب

جهالتی در پردیسان قم

دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۳۵ ق.ظ

امسال برای روز عاشورا خودم رو رسوندم پردیسان. ( پردیسان قسمتی از شهر قم هست)

روز عاشورا بود

روز ماتم و عزا. منطقه ای که مسئول فرهنگی انجا میگفت میخواهیم اینجا رو مدینه فاضله کنیم. شعار قشنگی که به هیچ وجه با انچه که دیدم همخوانی نداشت. 

چشمتان روز بد نبیند اینقدر منظره های زشت دیدم که ارزو کردم ای کاش در همان کوره دهات ها مانده بودم. شاید هیچ عاشورایی اینقدربه من سخت نگذشت.

اول از همه اینکه چند بار دیدم تو خیابان ها گوسفند قربانی میکنند. با قربانی کردن مشکلی ندارم. اما اینکه وسط خیابان و محل عبور مردم رو خون الود و نجس میکنند با این مشکل دارم. چند تا جوان ابله دست و پای حیوان زبان بسته را گرفتند و وسط خیابان و محل عبور مردم گوسفند بیچاره را ذبح کردند. یکی دو نفر از مردم هم شاکی شدند اما جوان ابله مغرور مگر گوشش بدهکار بود.

صدای طبل ها اینقدر بلند بود که اصلا صدای مداح به گوش نمیرسید.

از سربالایی کنار کانال عبور کردیم . کنترل جمعیت از دست مسئول کم تجربه هیئت بیرون رفته بود. اما  بدتر از همه اینکه حاضر نبود به حرف دیگران هم گوش بده. چند نفر از بزرگتر ها و روحانیون معمم خواستند راهنماییش کنن اما وقتی باهاش حرف میزدن اون اقا روش رو میکرد اونطرف. کله ی پربادی داشت و قابلیت گفتگو نداشت.

خلاصه اینکه به محل تجمع دستجات عزاداری رسیدیم.

زمین خاک الودی که عقل عاقلان به اینجا قد نداده بود که قبلش یه اب پاشی ساده اونجا انجام بدن و یا حتی شن پاشی کنند تا اینقدر گرد و خاک بلند نشه.

دسته های عزاداری به هم میرسیدند و گاه شاخ بشاخ میشدند و معلوم نمیشد که چی به چی هست.

شتر بزرگی رو وسط میدان گذاشته بودند و مثلا میخواستند قربانی کنند برای امام حسین علیه السلام.

اما این صحنه ها شبیه فیلم سینمایی شده بود. یا بهتر بگم کم مانده بود منظره های گاو بازی اسپانیا جلو چشمم هویدا بشه.

اول کار شتر چند تا جست و خیز کرد و عده ای از مردم عقب رفتند. خود مسئولین قصاب هم کمی ترسیدند هول کردند .

من خودم رو روی یه تپه خاکی یه متری رسوندم و از اون بالا نگاه میکردم. خون دور میدان رو فرا گرفت. نجاست همه جا رو پر کرد. شتر زبان بسته هم روی زمین افتاد. بعضی زنها از دیدن این صحنه ها ناراحت شدند. حق هم داشتند. همه که دل دیدن این صحنه ها رو ندارند. و اصلا مگر عزاداری امام حسین با این چیزها هست ؟ شتر میخواهند قربانی بکنند، خب  بکنند اما اینطوری ؟ 

در یک جای خطر ناک

که هر لحظه ممکنه این شتر فرار کنه

و عده ای رو زخمی کنه

یا حتی بکشه

در مقابل چشم زن و بچه

روبروی مسجد

که مردم پاشون رو توی این نجاست ها میزنند و بعد وارد مسجد میشن

و در نتیجه خانه خدا نجس میشه

در حالی که میدانید نجس کردن مسجد حرامه و اگر هم نجس شد واجبه فورا اونجا رو تطهیر کنند

همسر یک روحانی که همراه شوهرش در اونجا ایستاده بود از دیدن این صحنه ها داشت میلرزید و با صدای لرزان بلند میگفت دارن چکار میکنند واااای خداااا . شوهرش هم که جوان کم سن و سالی بود (شاید 23 - 24 سال) میخواست توجیه کنه که نه بابا چیزی نیست طبیعیه و بیخود نگرانی و ...

به شوهرش گفتم حق با خانومته. زودتر دستشو بگیر برگردون خانه تا کار نداده دستت.

صدای بلند گو ها در هم پیچیده میشد و تقریبا چیزی از مداحی ها شنیده نمیشد.

مداح برا خودش میخوند و کار نداشت کی سینه میزنه.

طبل زنها هم برا خودشون میزدند و چون هر کدام از یک دسته جدا بودند صدای طبل ها در هم پیچیده میشد و اوضاع رو بدتر میکرد.

سینه زن ها هم سینه زنی رو رها کرده بودند و حلقه وار دور شتر را گرفته بودند.

امام جمعه و برخی مسئولین هم در مسجد نیم ساخته نشسته بودند و نمیدونم ایا اصلا اطلاعی از این اوضاع بیرون داشتند یا نه. اما مقصر اصلی این افتضاح برنامه ریزان مراسم بودند و لا غیر. 

شتر رو با جرثقیل حمل کردند . ماشینهایی که منتظر بازگشایی مسیر بودند راه افتادند و یکی یکی چرخ اونها از توی این خونها رد شد.

مدتی بعد مامور شهرداری با ماشین اومد که خونها رو بشوره. اما کار خراب تر شد. چون اون حجم بالای خونی که کف خیابان ریخته شده بود تبدیل به خونابه بزرگی شد که حالا جمع کردنش دشوار تر بود.

من دیگه نتونستم اون وضعیت مزخرف رو تحمل کنم.

برگشتم خونه.

تلویزیون رو روشن کردم. دیدم گیلان ، زنجان ، تهران ، کربلا ، شیراز ، تبریز ، یزد همدان ،‌بوشهر ، اهواز ،‌ بندر عباس ، لرستان  و و و و و خیلی جاهای دیگه تجمعات عاشورایی با چه نظمی داره انجام میشه و در پردیسان - که میخواهد مدینه فاضله شود - هم با چه وضع افتضاحی.

تجمعات چشم نواز کجا و این اوضاع بلبشوی دل به هم زن کجا.

نه نظمی درکار بود نه برنامه ریزی مناسبی و نه فضا سازی درستی و از همه بد تر راهی نبود تا حرف خودمون رو به سهولت !! به مسئولین ذی ربط برسانیم.

ناچار اینجا نوشتیم که پردیسانی ها بدانند و پردیسان نشین ها بخوانند.

و کم کم به دست مسئولین برسد که خرد و تدبیر هم خوب چیزی هست. هم مسئولین هیئات - که دولتی نیستند-  و هم مسئولین حکومتی بخوانند.

پ ن : از خواب بیدار شویم. نظم ،‌ بهره گرفتن از همه افکار ، مشورت کافی ،  ، توجیه نکردن رفتارهای غلط ، درس گرفتن از گذشته ،‌تحمل نقد و استقبال از ان  و در نهایت : پذیرش اشتباه 

راه پیشرفت را به روی ما باز خواهد کرد.

پ ن : فیلم حمله شتر به مردم هنگام ذبح      فیلم اول       فیلم دوم

 • *حاج آقا*

نظرات  (۱۶)

سلام عزاداریهاتون قبول باشه !! این فیلمها از همین پردیسان هستن؟؟
پاسخ:
سلام نه
متاسفانه شاهد این صحنه ها در همه جا هستیم .اون تصاویر هم که دیدی قطعا ویرایش شده بوده چون درتهران هم شاهد این صحنه بودیم .
یه نکته ای که برای من خیلی رنج اور کاروان خانم ها تحت عنوان دسته های عزاداری است که به نظر من اصلا با اون پوشش و ارایش کار شایسته ای نیست و فکر هم نمیکنم در جای از دین هم تو صیه شده باشه
پاسخ:
بله. کاش خانمها مخصوصا در تهران این ذره حیا و حرمت عزا رو نگه میداشتند. باور کنید یه روز با حجاب باشید اسمون به زمین نمیاد.
:| بنظرم این ها همه برای معروف شدن و بقولی ریا هست...اگر کسی نذری داره چه دلیلی داره توی خیابون انجام بده.کشتارگاه رو برای چی گذاشتن پس؟بعدش هم گوشت رو بسته بندی کنه بی سروصدا بین محله های فقیر و بهزیستی پخش کنه...متاسفانه بین هیئت های قدیمی شهر ما هم رسم شده وقتی بزرگی میاد توی هیئت جلوش گوسفند میکشن :| و اصلا صحنه دلخراشی هست...تعجب میکنم چطور ادم ها براشون جذاب هست و تماشا میکنن

شهر تفت در نزدیکی یزد مراسم خاص خودش رو داره و اکثرا همه یزدی ها میرن تفت و جمعیت خیلی زیادی هست...من دوسال پیش عاشورا تفت بودم و مراسم خیلی خوب و منظمی داشتن...میگفتن فلان هیئت برای غذاش شتر کشته اما فقط حرفش بود نه اینکه با اون جمعیت در ملا عام اینکار رو کنه.
پاسخ:
به بهانه ریا نمیشه مانع انجام کارهای خیر شد. چون اگر قرار بر ریا باشه باید میگفتند اصلا تو خیابان سینه نزنید و بشینین تو خونه گریه کنید. وانگهی که بعضی کارهای خوب علنی بودنش استحباب داره. مثلا زکات واجب را خوبه که انسان علنی انجام بده. همین قربانی اگر به شکل صحیح انجام بشه با رعایت حدود و دستورات شرعی هیچ اشکالی نداره. همون طور که قدیمها هم این کار انجام میگرفته. اما بحث من سر نظم و امنیت و رعایت حدود شرعی هست .
منم نمیگم کسی اصلا کار خیر انجام نده...حاجاقا توی این دوره که اکثرا ظاهربین شدن...ادما برای ظاهر و چشم و هم چشمی چه کارهایی که نمیکنن...یکی از اقوام ما هرساله دهه دوم محرم مراسم میگیره توی خونه اش
من اصلا دوست ندارم شرکت کنم چون خانوما همه لباس های مجلسی میپوشن و ارایش مو و کلی طلا دورشون هست و مثلا اومدن مجلس روضه امام حسین...توی خیلی از زمینه ها و جزئیات از اون اصل و سنت فاصله گرفتیم...
و خب نظر شخصی من اینه که کار خیر بی سروصدا انجام بشه...میخوای بری عزاداری برو جایی که اشنا نباشه و بی صدا گوشه ای بشین و توی حال خودت باش...نه اینکه بری جای اشنا که زل بزنن توی چشمات رو روت زوم کنن
پاسخ:
به روضه های اهل تقوا برین
یعنی به نظر شما با فرض اینکه خون ها رو می تونستن جمع کنن، کار خیر این بود که شتر رو تو خیابون بکشن؟!!
یعنی اینکه مردم باید تو خیابون که راه میرن جلوی چشم بچه هاشونو بگیرن که کشت و کشتار نبینن، حق الناس نیست؟ آیا مردم نباید بتونن آزادانه تو خیابون با بچه هاشون راه برن، بدون اینکه کشتن حیوونا رو ببینن؟
گاهی وقتا شما فقط می خواین مخالفت کنین حاج آقا. وگرنه الان اگه یه خواننده براتون یه جا در یه استدلالی نوشته بود "همون طور که قدیمها این کار انجام می گرفت"، مطمئنم جواب می دادین اینکه قدیما انجام میدادن دلیل درست بودنش نمیشه. اما خب الان خودتون استدلال های این چنینی دارین.
اصلا شما خودتون هم متنتون همینو می رسونه که انجام این کار اشتباهه ها! اما خب وقتی کسی بهتون بگه، میگین نه. اصلا درستش همینه. فقط باید یه نمه تغییرش بدین!
پاسخ:
چند نکته :
اول : قربانی در جلوی پای عزاداران معنای خاصی داره . و الا قصاب بیکار نیست که میاد اون گوسفند رو اونجا قربانی میکنه.
دوم : مردم حق دارند ازادانه حرکت کنند اما اگر اکثریت همین مردم خواستند یکی از سنت های مشروع خودشون رو تو خیابون اجرا کنند حق ندارند ؟
سوم : قربانی کردن گوسفند هم اونقدر ها که تلخ نیست که شما تصور میکنید . هر روز تلویزیون صحنه های دریده شدن حیوانات رو در فیلم های راز بقا نشون میده. در قدیم مردم در منازل خودشون خیلی از قربانی هار وانجام میدادند و مرغ و خروس را خود زنها ذبح میکردند. الان هم در روستاها همین طور هست.
چهارم : همون طور که نوشتید هر چیزی که سنتی و قدیمی هست لزوما درست نیست. اما لزوما غلط هم نیست . معیار عقل و شرع هست.
پنجم : برخی معتقدند که محل قربانی تاثیراتی در دفع بلاها داره. مثلا وقتی خانه جدید میسازند در حیات خانه قربانی میکنند تا بلا از انجا دفع بشه. و معتقدند که اگر این گوسفند در کشتارگاه قربانی بشه اون اثر مخصوص رو نداره. نمیگم درست یا غلط اما برخی اینطور معتقدند .
من مشکلی ندارم، یه روز، یه هفته یا یه ماه از سال را کامل محجبه بشم. اما به شرطی که شما هم واسه ما حقوق انسانی قائل بشین و اجازه بدین در بقیه ایام سال طبق استاندارد های دنیای مدرن لباس بپوشیم.
پاسخ:
اونی که شما اسمش میزارین دنیای مدرن برای من یک دنیای عقب افتاده ی ناقص  هست. مدرن و پیشرفته دستورات اهل بیت علیهم السلام هست و نه چیز دیگر. نسخه خدا مدرن ترین نسخه هست و بس.
حرفاتون قشنگ بود. اعتراضتون به دل می شینه. فکر می کردم روحانیا معتقدن که عزاداری به هر قیمتی و به هر شکلی خوبه.
پاسخ:
ممنون.
 • گل همیشه بهار.
 • سلام حاج اقا . اینایی که تو تلویزیون نشون میدن گزینش شدس. من هیچوقت روز عاشورا بیرون نمی رم یه بار در دوران مجردی رفتم و اینقدر صحنه منشوری دیدم پشیمون شدم متاسفانه دشمن چون میدونه نمی تونه اصل عذا داری رو نابود کنه داره خرابش میکنه . مثلا جووناییو دیدم که نمیدونم چی خورده بودن و زیر علم میرفتن . داشتن چرت میزدن و این واضح بود ... و پرچم امام حسین رو دور سرشون بسته بودن . نعوذ بالله حضرت عباس یا امام حسین مشروب خوار نبودن...که اینا میخوان با هر روشی اون علمو بکشن و خودشون به حضرت عباس نزدیک کنن . هرچند وقت یه بارم صدای جیغ و فحش خانوما میومد که معلوم نیست تو اون شلوغی کدوم آقا کجاشونو لمس کرده بود و فرار می کرد و خانوما جیغ میزدن . مردا به هر بهانه ای خودشونو یه جمع فشرده مختلط نزدیک میکردن و ... خانوما ارایش غلیظ مناسب عروسی یه طرف و پسرا طرف دیگه خودشونو هلاک میکردن. تازه امسال پرسیدم وضع بدتر بوده . یه اقایی وسط نماز ظهر عاشورا اومده بود تو بخش خانومای نماز خون و شلوارشو پایین کشیده بود... واقعا خجالت اوره . یا باید یه فکری بکنن یا مسجدو بدن به بچه حزب اللهی ها و خیابونو برای لات و لوتا باز بزارن که هر خاکی میخوان سر خودشون بریزن
  پاسخ:
  سلام. حرف زیاده در این زمینه . فقط دو نکته عرض کنم که : اول مسئولین هیئت ها باید برنامه ریزی بهتری کنند. دوم : هیئت امام حسین برای همین ادمای عرق خور هم جا داره. عرق خور ها میان تو هیئت بلکه عوض بشن.
 • یه خواننده...
 • متاسفانه این مراسم به جای اینکه بار معنوی داشته باشه اغلب تبدیل به یک کارناوال شده برای وقت گذرانی ریاکاری و خود رایی....بعلت کاهش نفوذ روحانیون در هیئت ها روز به روز هم اوضاع بدتر میشه چون به نظر میرسه بسیاری از هیئت ها حضور روحانیون در این مراسم را کم رنگ کرده اند
  پاسخ:
  قرار نیست در هیئت ها همیشه همه ی افراد مخلص و نماز شب خوان باشند . در همین هیئت ها همین افراد ریا کار و عرق خور می ایند و بعد از عزاداری ها خیلی از این افراد توبه میکنند. بعضی هم به فکر می افتند. بعضی هم نه .
  سلام حاج اقا
  دعاهای خوبت رو در زندگیم احساس میکنم.

  من همون هستم که جاهل بودم و اهل دزدی بودم اما شما با اخلاق خوب راهتمایی ام کردی و دست از این کار کشیدم. یه عمررررررررررررررر مدیونتم.
  پاسخ:
  سلام. متشکر. شما هنوز اینجا رو میخونید .
  در جواب به جواب کامنتم:
  دوم- خیر. اگر اون کار باعث بشه کودکی دیگه هرگز به عمرش گوشت نخوره (میشناسم شخصا چنین شخصی رو)، کودکی شب ها کابوس ببینه و تا مدت ها شب ها گریه کنه (میشناسم شخصا چنین شخصی رو)، صرفا به دلیل اینکه تو خیابون این صحنه رو دیده، حق الناس حساب میشه و کسی حق نداره این کارو بکنه. البته در اصل، کاری که باعث از بین رفتن حق الناس بشه، "مشروع" حساب نمیشه تو اسلام ما. تو اسلام شما رو نمی دونم.
  سوم: راز بقا مناسب بچه های کوچیک نیست و مردم هم با اختیار نگاه می کنن یا خاموش می کنن که بچه شون نبینه. اما صحنه ی خون و خون ریزی تو خیابون که از قبل هم اعلام نشده، اصلا قابل تصمیم گیری نیست برای والدین.
  چهارم: کاملا موافقم. معیار این هست که حق الناس از بین نره.
  پنجم: معیار تصور و اعتقاد مردم نیست. معیار اون چیزی هست که درسته. مردم به خیلی چیزا هم معتقدن! چه استدلالی بود الان این؟!!
  ششم: جواب هاتون درست مثل همونه که به خانوم معمولی می گین بره روضه ی اهل تقوا!! تا وقتی کسی نیاد و این روضه های درپیتی که چرت و پرت هایی به مردم میگن که هیچ ربطی به امام حسین و کربلا نداره رو تخته نکنه و قانونا برخورد نکنه، هر روز بدتر و بدتر میشه. همون طور که در عرض این سال های مدید دیدیم که بدتر شده. دیدیم که الان ترانه های هایده رو می خونن تو مداحی ها، دیدیم که مداحی ها پاپ می خونن و فرداست که راک هم بخونن، دیدیم که شمر الان بندری می رقصه تو تعزیه (فیلمش هست، می تونین سرچ کنین تو اینترنت). حالا هی بذارین بدتر و بدتر شه، بعد بیاین هی گیر بدین به برجام. حاج آقا سهم شما از درست کردن مملکت، درست کردن این چیزاست.
  حالا هی تو برجام فقط دلسوز مردم باشین. کاش تو منبری های خودتون دلسوز بودین و سعی می کردین اونا رو درست کنین. کاش هر کی به جای گیر دادن به یکی دیگه، سعی می کرد دور وب ری های خودشو درست کنه.
  پاسخ:
  در مورد ششم : نوشته بودند مجالس زنانه زنها باارایش وارد میشوند و ... . من هم در جواب نوشتم که خب در این جلسات شرکت نکنند بجاش در محالس افراد متقی شرکت کنند. نه اینکه اصلا در روضه شرکت نکنند. کلا من چیز دیگه ای گفتم و شما برداشت دیگه ای کرده اید. سایر موارد هم خالی از اشکال نیست. اما حال نوشتنش هم نیست.
  حاج اقا بابت مشورتی که به من دادین ازتون سپاسگزارم. نمیدونم چطور محبت شما رو جبران کنم.خدا هر چی که دوست داری عوضش بهتون بده.
  همون طوری که گفته بودین عمل کردم .
  بهتر از اون چیزی که فکر میکردم مشکلم حل شد.
  پاسخ:
  خواهش میکنم. کاری نکردئم.
  حاج اقا سلام نظر شما در بیرون رفتن خانم. های عزادار پشت سر هیئت ها چیه؟
  من خیلی محجبه ام ودوست دارم برم پشت سر هییت ها گریه کنم ... وزار بزنم برا غریبی اهل بیت ولی خیلی توجلسه هاشنیدم نرید...
  پاسخ:
  اگر نظر شخصی من رو بخواهید بهتره نرید.
  متاسفم واقعا شتر بدبخت بچاره
  آخه این چه کاریه چرا از این مراسم برای بچه هامون که هنوز حقایق رو آنچنان درک نمیکنن و ظواهر رو به خاطر میسپارن خاطرات بد ثبت میکنیم
  حق دارن اونوریا برامون جک بسازن با این تصاویر
  والله نه تنها امام حسین راضی نیستند که بسیار ناراحت میشن
  دنیای مدرن که چیزی نمیپوشن که استاندارد داشته باشن مثل دوران غار نشینی.
  جواب به دوست عزیز
  وای من فک کردم این بدبختی ها فقط برا ما شهرای کوچیکه اینجام وضع حجاب و آرایش افتضاح بود طبلهام که بمونه قد طبل به سه متر راحت میرسید و من واقعا وقتی نزدیکشون میشدم از صدای ارتعاشش قلبم درد میگرفت فرار کردم اومدم بیزار نخاستیم چرا مردم زنجان میتونن اینقدر قشنگ عزا داری کنن ولی ما نمیتونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.