روزهای عاشقی یک طلبه

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

روزهای عاشقی یک طلبه

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

روزهای عاشقی یک طلبه

بسم الله الرحمن الرحیم طلبه شدم ، نه به اجبار و نه به طمع ، به عشق و علاقه ، و با توکل بر خدای متعال قدم در این راه گذاشتم. .............. محور طلبگی جز عشق چیزی نیست ............... عشق به دو چیز : عشق به خدا و عشق به خدمت ....................... عاشق بودن باعث میشه که ادم کارهای عجیبی کنه ، و اتفاقات خاصی رقم بخوره. ................. این که یه نفر از یه خانواده ی نسبتا پولدار و سرشناس تصمیم بگیره طلبه بشه برا خودش حکایت ها داره ............. اینحا از روزهای زندگی ام مینویسم..... بنای اینجا بر تایید کامنت ها هست اما قانون اصلی اینه که من هر کامنتی رو صلاح بدونم تایید میکنم. پس همیشه احتمالش هست که کامنتی عمومی نشه و فقط خودم بخونم.

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب

چند چیز جالب

چهارشنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۰۷:۵۶ ب.ظ

استثناءا قرار شد برای چند ساعت مشاور مذهبی بشم. البته فقط برای اقایان و یا به صورت خانوادگی.

چند مورد از مشاوره ها که نکته های جالب داشت  رو مینویسم. شاید با درد دل اقایون کمی بیشتر اشنا بشین.

1 . میگفت خانومم کم عقله. تدبیر لازم در زندگی نداره. با سهل انگاری کارهای خان هرو انجام میده. نمیدونم چرا تو دلم افتاد که یهو پرسیدم خانومت خیلی میخوابه ؟

اونم گفت اره.

جفتمون از این سوال و جواب تعجب کردیم. اما من به روی خودم نیاوردم.

خب معلومه که باید کم عقل و بی تدبیر باشه. عقل ادمی در حالت بیداری رشد میکنه نه حالت خواب. کسانی که زیاد میخوابند به همون میزان هم عقلشون در حالت بسته بندی و بچه سالی باقی میمونه و رشد نمیکنه.

خانمی که تا 10 صبح خوابه و بعد از ظهر تا لنگ غروب خوابه. تو وقت بیداریش هم خیری ازش بیرون نمیاد.

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :از پر خـوابى بـپرهیزید ؛ زیـرا پـرخوابى صاحب خود را در روزقیامت تهیدست میگذارد .

چند نکته جالب درباره پر خوابی رو در ادامه مطلب براتون مینویسم.

2 . مدتها بود که به این فکر میکردم چرا بعضی ها خوش اخلاق هستندو بعضی بد اخلاق ؟ چرا بعضی ها زود از حالت خوش اخلاقی به حالت بد اخلاقی منتقل میشوند.

به این نتیجه رسیدم که یکی از عوامل مهم بد اخلاقی ، کم صبری و کم حوصلگی هست. کم ظرفیت بودن و به عبارت دیگر بچه ننه بودن . بچه هایی که در کودکی هیچ سختی نکشیدن و همیشه سر سفره اماده نشستن و معنی صبر و طاقت رو نفهمیدن و همیشه هر چی میخواستن براشون اماده بوده این ها بچه های کم صبر و کم طاقتی هستند. کم جنبه و لوس بار میان. با کمترین حرفی دلشون میشکنه. همیشه احساسات منفی و احساس شکست بهشون دست میده و ... . بچه هاتون رو صبور و پر طاقت بار بیارید.  مثل شیر قوی و محکم نه مثل پشه ضعیف و کم جنبه.

اره درسته مسائل ژنتیکی هم هست.

خب البته استثنا هم داره.

مشاوره مرتبط این بود که طرف از اخلاق ... خانومش شاکی بود. همیشه خانومش متوقع و غرغرو تشریف داشتند. میگفت تا دروغ نمیگم نمیتونم برم خونه. همیشه پاپیچم هست و بهانه میگیره. میگفت یه ذره کار میکنه همچین درباره اش اغراق میکنه کسی ندونه فکر میکنه کوه رو از جا کنده. همیشه خسته است  بدون اینکه کار کنه.

3 .

مشاوره ها یادم رفت. اما مشاوره اول فوق العاده بود.

درباره خواب زیاد :

در روایات دینی از خواب به عنوان مستی نیز یاد شده است: امیرمۆمنان می‌فرماید:

«مستی چهار چیز است: مستی شراب، مستی مال، مستی خواب و مستی پادشاهی»

در روایتی نیز امام صادق(علیه السلام) پرخوابی را یکی از عوامل عصیان و معصیت الهی شمرده اند:

«اولین معصیت‌هایی که نسبت به خدا انجام شد به شش چیز بود: به محبت دنیا و محبت ریاست و محبت طعام و محبت زنان و محبت خواب و محبت راحت.»

منبع و مطالعه بیشتر : تبیان

 • *حاج آقا*

نظرات  (۳)

 • مامان طهورا
 • حاج اقا شما معمولا به نکات خوبی توجه میکنید
  و قدرت تحلیل خوبی هم دارید اما از بعضی چیزها هم غافل میشید

  مثلا در مورد خواب
  ببینید حاج آقا شما نمیتونید بگید هر کی زیاد میخوابه بیخیاله و .....
  شاید اون خانوم طبع سردی داره یا مشکل تیروئید داره یا افسردگی داره و هزار مورد دیگه

  من خودم ( خیلی ببخشید) بعد از به دنیا اومدن دخترم تا حدود یک سال بسیار پر خواب شده بودم
  مشکل تیروئید + طبع بسیار سردی که پیدا کرده بودم + خستگی های رسیدگی به بچه+ تاثیر داروی بیهوشی و ضعف عمومی و یکی دو تا مورد دیگه همه باعث این موضوع شده بود

  خوب مثلا اگر همسر بنده میومد پیش شما مشاوره .. شما میگفتید که خانومتون بیخیاله و بی مسئولیت؟


  بعد هم حاج آقا جسارتا من گاهی فکر میکنم شما تو قضاوت هاتون بیشتر طرف آقا رو میگیرید تا خانم . بخدا خانم ها هم دلایل زیادی دارن برای اعمالشون
  شاید اگر از خانم همون آقا سوال کنید حرفی بزنه که شما رو قانع کنه
  مثلا مثل یه بنده خدایی بگه من زیاد میخوابم که همسرمو کمتر ببینم چون هر با روبه رو شدن ما مساوی دعواست
  پاسخ:
  شما هم به نکات خوبی توجه دارید. خب من به اقا مشاوره دادم نه خانم. قضیه این خانم حساب یه روز و دو روز نیست. سالهاست اینطوریه. با توجه به صحبت ها اینطور فهمیدم که ایشون صرفا ادم بد عادتی هستند. خواب زیاد بخاطر تربیت غلط هست و نه چیز دیگه.
  بعضی هام اینقدر زندگی سختی داشتن که بد اخلاق شدن مثلا بچه ای رو در نظر بگیرید که در خانواده ای فقیر که پدر ،مادر را کتک میزند مادر شوهر و عمه ها همش تو زندگی دخالت میکنن بابا و مامان دائم باهم دعوا دارن 2 تا از بچه ها از نظر هوشی مشکل دارن خانواده ایکه وقتی میخوان بهم یه چیز و بفهمونن داد میزنن دعوا میکنن بچه ای که تو این خانوده رشد کرده و با من ازدواج کرده معلومه یه چیز کوچولو میتونه سریع عصبانیش کنه از پدر و مادرش اصلا دل خوشی نداره چون اینو ناخاسته دنیا آوردن وبعد هم همیشه دعوا بوده یه بار که بخاطر بیماری تو بیمارستان بستری بوده میگه بیمارستان خوب بود چون آروم بود و توش دعوا نبودتو خونه همش دعوا بوده حالام من هر چی تلاش میکنم که به پدرش که حالا تو خونه افتاده در حد عالی رسیدگی کنه این کارو نمیکنه و در حد رفع نیاز بهش میپردازه نه بیشتر پدر و مادری که همیشه با فخر میگفتن و میگن ما خیلی دختر دوستیم یعنی غیر مستقیم میگن پسرم خواهرت و خیلی بیشتر از تو دوست داریم چه میشه کرد با این پدر و مادر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
  پاسخ:
  مسلما خانواده ایده ال نیست. حتی معمولی هم. 
  خیلی مطلبتون جالب بود
  واینکه من با مامان طهورا خیلی موافقم
  هم درمورد حق به جانب بودن شمانسبت به اقایون
  هم مشکلات خانوما
  البته منکر نمیشم زندگی ماشینی باعث تنبل شدن ادمها شده ...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.