روزهای عاشقی یک طلبه

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

طلبگی یعنی توکل داشتن ، رنگ بی رنگی به تن انداختن / اینجا : دانشگاه کوچک من

روزهای عاشقی یک طلبه

بسم الله الرحمن الرحیم طلبه شدم ، نه به اجبار و نه به طمع ، به عشق و علاقه ، و با توکل بر خدای متعال قدم در این راه گذاشتم. .............. محور طلبگی جز عشق چیزی نیست ............... عشق به دو چیز : عشق به خدا و عشق به خدمت ....................... عاشق بودن باعث میشه که ادم کارهای عجیبی کنه ، و اتفاقات خاصی رقم بخوره. ................. این که یه نفر از یه خانواده ی نسبتا پولدار و سرشناس تصمیم بگیره طلبه بشه برا خودش حکایت ها داره ............. اینحا از روزهای زندگی ام مینویسم..... بنای اینجا بر تایید کامنت ها هست اما قانون اصلی اینه که من هر کامنتی رو صلاح بدونم تایید میکنم. پس همیشه احتمالش هست که کامنتی عمومی نشه و فقط خودم بخونم.

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب

شناخت همسران طلبه

دوشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۶، ۰۶:۱۶ ق.ظ

همسر یک طلبه معمولا باید یه مقدار با احکام شرعی اشنا باشه. خیلی وقتا میشه که خانوم ها سوالات شرعی رو از اونا میپرسن و حتی گاهی هم با واسطه . مثلا گاهی از لیلای خانه سوالی رو میپرسن بعد میگن از حاج اقا جوابشو برامون بگیرید. یا مثلا به حاج اقا نگین کی پرسیده. اینطوری میشه که همسر طلبه باید بتونه دوشادوش مردش حرکت کنه. همراهش باشه و به معنای واقعی شریکش باشه. 

همون طوری که خود طلبه ها نوعا به ظواهر اهمیت میدن و سعی میکنن خونه شون رنگ و بوی اسلامی و خدایی داشته باشه ، خانم های طلبه هم به این مساله حساس هستند. خود خانم های طلبه اجازه نمیدن که خونه شون زیادی تجملاتی بشه. حتی اگه خود مرد هم بخواد اما اونا گاهی مقاومت میکنن و میگن همین ساده باشه برای ما ابرومندانه تر هست. ( البته نمیگم که طلبه ها میرن روی موکت و حصیر میشینن . منظورم تجمل زیاده هست)

خانمهای طلبه یا بهتر بگم : همسران طلبه تو فامیل و جمع خانواده هم یه برازندگی خاص دارن. یه جورایی تو هم سن و سالاشون خانمی مهم و بزرگتر حساب میشن. به حرفشون اهمیت میدن و اونو عاقله ی جمع حساب میکنن. وقتی لیلای خانه تو یه مهمونی هست به احترام اون ممکنه پسرهای 8 - 9 ساله رو بیرون کنند در حالی که اگر لیلای خانه اونجا نبود حتما وضعیت جور دیگه ای بود.

خانم های طلبه ( همسر طلبه ) معمولا کمک حال فامیل هستند .مخصوصا دخترای کوچیک تر اونا رو یه پناه گاه برا خودشون میدونن.

نظرات  (۵)

والا پسر خاله ما روحانیه اصلا خانمش یک همچنین ویژگی نداره بلعکس چون بعلت وجود موسیقی در عروسی ها و شادی های فامیل شرکت نمی کنند خانواده منزوی هستند البته پسر خاله بنده از اساتید حوزه است و آدم خوب محترم و دوست داشتنی هم هست که جدیدا هم زن دوم اختیار کرده اند....
پاسخ:
کل جامعه طلبه ها رو با خانم پسر خاله تون قابل سنجش نیست. 
۱۹ تیر ۹۶ ، ۱۳:۵۷ گل همیشه بهار
سلام حاج آقا. منم با تمام احترامی که برای شما قائلم ولی احساس می کنم دید شما راجع به این مساله واقع بینانه نیست . و این شاید به خاطر این باشه که در جمعی زندگی می کنید که اطرافیانتون تا حدودی مقید هستند. بر عکس اینکه شما می فرمایید و به دنبال نظر دوست ناشناسمون اکثرا خانواده طلبه ها منزوی هستند. مثلا تو فامیل ما و خیلی جاهای دیگه نظرشون اینه که طلبه ها تو شادیای مردم شرکت نمی کنن ولی تو سوم و پنجم و هفتم مرده ها نفر اولن که میان.تو جمعی که طلبه ها و خانواده هاشون هستن مردم بیشتر از اینکه بحثشون حرمت مگه داشتن باشه معذبند. مثلا ما جمعه شمال بودیم و نظر جمع به این بود پاسور بازی کنن.من فقط حکمشو گفتم و یه عده مخالفت کردن که این بدون شرط بندی مشکلی نداره منم حکمشو گفتم اونا بازی نکردن ولی همه معذب و ناراحت بودن یا یکیشون فوق العاده بد حجابه در قالب شوخی بهش گفتم . عصبانی شد و گفت به کار هم کاری نداشته باشیم وگرنه دیگه باهاتون مسافرت نمیام.اینی که می فرمایید دخترای فامیل اونها رو پناهگاه هم میدونن اشتباهه. مگر اینکه خانواده مذهبی و بچه های مذهبی داشته باشن. بچه ها الان با دوره های قبل فرق کردن هرکی شیک و پیک تر و تو بگو و بخند ها ماهر تر باشه اونو برای مشورت انتخاب می کنن.اصلا نمی تونیم راجبه دین باهاشون حرف بزنیم. سریع میرن و حوصلشون سر میره.به نظرم اینهایی که شما میگید برای ده الی پانزده سال قبله
پاسخ:
علیکم السلام
۲۰ تیر ۹۶ ، ۰۷:۴۱ مامان طهورا
به نظر من همسران طلبه صد در صد اون چیزی نیستن که شما گفتید
خیلی بستگی به ویژگی های شخصیتی خود اون خانم داره
اینو میگم چون هم خودم طلبه ام هم برادرم... و هم بین خانواده های طلبه بودم
خانم هایی هم هستن که همسرشون طلبه که نیست هییچ بلکه با بعضی مسائل دینی هم مشکل داره اما شخصیت اون خانم طوری هست که همه براش احترام زیادی قایل هستند
به نظر من طلبه و غیر طلبه بودن خیلی اهمیتی نداره
همین خانم برادرم که قم هم زندگی میکنن و اتفاقا خودش هم طلبه هست
اهل شیک پوشی و خرید وسایل تزیینی برای منزل هست و شخصیتش کاملا متفاوته با اون چیزی که شما گفتید
پاسخ:
منم صد درصدی نگفتم. جو عمومی رو گفتم.
در بستگان ما که اینجوری نیست. حاج آقا چند تا سفر تبلیغی رفتند سوئد و دانمارک و ..، خونه شون دوبلکس شد و تنها کسی هستند که در فامیل منزل دوبلکس دارند، علاوه بر منزل سه طبقه دیگرشان. خانواده شان هم در به روز و روی مد بودن حرف اول را در فامیل میزنند، دخترانشان هم مجلس گرم کن هستند در عروسی ها. نگید اینا استثنا است که این فقط یک نمونه است، از این موارد زیاد سراغ دارم. البته این حاج آقا از لباس شون امرار معاش میکنند. وگرنه دایی بنده هم که معمم هستند و به تدریس در دانشگاه مشغولند و با لباسشان امرار معاش نمیکنند، زندگی متوسطی دارند. خلاصه همه جور معمم داریم، تعمیم ندهید لطفا.
پاسخ:
من گفتم که همه طلبه ها ادمهای ساده زیستی هستند ؟ ایا  بستگان شما همه هستند ؟ من جو غالب و فضای عمومی رو عرض میکنم.
۱۴ فروردين ۹۷ ، ۱۸:۵۴ دخترک مژده دهنده
داغ دل،تازه شد...
چیزهایی روگفتید که من میخواهم ولی نمیشود...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.